PVC 

En çok tercih edilen kapı ve pencere sistemleri malzemelerinden birisi PVC’dir. Poli Vinil Klorür isimlerinin baş harflerini taşımaktadır. PVC, tuz ve petrol bazında üretilen termoplastik bir üründür. Toz şeklinde kullanılan PVC dayanıklı ve yaygın kullanımı olan plastik türünden biridir.

 

Pencere adını veren Pimapen, PVC pencere ve kapı sistemleri markaları arasında en çok bilinenidir. Hatta PVC pencere fiyatları araştırılırken halk arasında “Pimapen fiyatları” şeklinde ifade edilir. 

 

PVC Doğrama 

Kapı, orta kayıt, kanat gibi kullanım panellerinin tamamına PVC doğrama denmektedir. PVC doğrama fiyatları da birazdan PVC pencere fiyatları gibi değinilecek konular arasındadır. 

 

Pimapen PVC Pencerenin Faydaları

Pimapen PVC profil sistemlerinin en önemli faydası statik dayanıklılığının yüksekliği; hem yüksek katlı yapılarda hem de kötü hava koşullarında dahi sızdırmazlığını ve dayanıklılığını korumasıdır. Bu nedenle Pimapen PVC Pencere Sistemleri hem ulusal hem de uluslararası standartlara uygundur.

 

Ahşap / metal çerçeveler zamanla çürüyebilir ya da paslanabilir ama PVC pencere sistemleri bükülmez çözülmez, paslanmaz. Farklı ve canlı renklerde üretildiklerinden renkleri hem canlıdır hem de ahşap pencerelerde olduğu gibi boya gereksinimi ortaya çıkarmaz. Geri dönüşümlü malzemeden üretildiğinden çevre dostudur. Uygun cam kombinasyonları, PVC profildeki odacık sayısı ve conta sistemiyle ısı ve ses yalıtımında üstün performans gösterir.

 

Uygulama aşamasında montajı fazla zaman almaz, kullanım sürecinde pencere bakımı ve temizliği çok kolay yapılır

 

PVC Pencere Fiyatları 

PVC pencere fiyatlarını belirleyen hususlar arasında malzemenin kalınlığı, ısı yalıtımlı, güneşten korumalı, gürültü/ses önleyici ve güvenlik özellikli olması gibi birçok unsur sayılabilir. Her özellik fiyatı etkileyebilmektedir. Ancak burada son kullanıcıların önemle dikkat etmesi gereken nokta, PVC pencere fiyat araştırması yapılırken eş değer özellikli malzemeler seçilerek karşılaştırılma yapıldığından emin olunmasıdır. Örneğin aynı et kalınlığı, aynı profil genişliği ve aynı renk gibi. Bu özellikler eşitlenmediği takdirde fiyat kıyaslaması doğru yapılmamış olur. 

 

PVC Pencere fiyatlarını etkileyen özellikler

- PVC profil ve fiyatları (profil genişliği, et kalınlığı, renk vb.)

- Camın niteliği ve fiyatları (tek cam, çift cam, üçlü cam, özel camlar vb.) 

- Kullanılan donanım sisteminin niteliği ve fiyatları (tek açılım, çift açılım, open safe vb.) 

- Yardımcı malzemeler (pervaz profilleri, köşe dönüş profilleri, lambiri profilleri vb.)

- İşçilik maliyetleri 

 

PVC profil fiyatı, PVC pencere fiyatı, PVC doğrama fiyatı konularında araştırma yaparken en sık karşılaşılan kavram “metretül” dür. PVC pencere sistemlerinde fiyatlarının hesaplanması, m² cinsinden yapılmaz. Bunun temel nedeni 1 m²’lik bir ölçü içerisinde farklı tipte PVC doğramaların olabilmesi ve doğramada kullanılan PVC profil miktarlarının da bu farklılığa paralel olarak değişkenlik gösterebilmesidir. Bu değişkenlikler m² fiyat hesaplamalarında farklı fiyatların çıkmasına neden olur. Bu nedenle PVC pencere fiyatları metretül olarak hesaplanır. 

 

PVC pencere fiyatları hesaplanırken kullanılan metretül tanımı; 

İki boyuta sahip olan bir malzemenin bir boyutunun standart şekilde ya da önceden karar verilerek yani çarpan olarak kabul edilerek tek boyutta ölçülmesini sağlayan uzunluk birimidir. 

 

Örnek olarak aşağıdaki şekilleri dikkate alırsak;
 

0,5 m olan düşey uzunluk standart kabul edilir.

Metretül (mtül ) hesabı ise yatayda değişkenlik gösteren uzunluklar toplanarak bulunur.

1,5 m + 1 m + 0,8 m = 3,3 m = 3,3 mtül olarak bulunur.

PVC pencerelerin imalatında ve fiyat hesaplamasında kullanılabilecek en temel ölçme ve değerlendirme birimi metretüldür. 

 

Ana profiller (kasa profili, kanat profili, orta kayıt profili), ana profillerin içindeki destek sacları, bağlantı elemanları (vidalar, orta kayıt bağlantı takozları, çektirmeler), çıtalar, contalar metretül tanımının içinde yer alır. Ancak pervaz, aksesuar, cam, mermer, işçilik ve montaj kategorileri metretül hesabına dahil değildir.

 

Metretül kapsamı içindeki tüm malzemeler, PVC pencerenin üretim tekniği gereği kullanılmak zorundadır. Bu malzemelerin miktarı, şekli ve tüm fonksiyonları projeye uygun olarak istenen performansı sağlayacak şekilde belirlenmiştir ve PVC pencere sistemlerinin tabi tutulduğu testlerden başarı ile geçmesi ancak tüm bu özellikleri eksiksiz barındırmasıyla mümkün hale gelir. Bu bağlamda hiçbir PVC pencere üreticisi bu malzemeler ve belirlenen standartlar üzerinde performansı kötü yönde etkileyecek herhangi bir değişiklik yapamaz.

 

Yukarıda bahsettiğimiz kapsamlar dışında kalan fonksiyonlar ise nihai tüketicinin istekleri doğrultusun da şekillenir. Pimapen pencere fiyat hesaplaması yapılırken de tüm bu ekstra fonksiyon talepleri ayrı ayrı incelenir ve değerlendirmeye alınır. Bu noktada iyi bir PVC üreticisinin, satın alınan üründe maksimum fayda ve memnuniyet sağlanması açısından tekniğe aykırı istekler konusunda müşteriyi uyarması ve bilgilendirmesi gerekir. Böylece daha verimli ve doğru bir sistem oluşturulabilir.

 

Metretül ( mtül ) Hesaplamaları

Aşağıdaki PVC penceremizin metretül hesabını yaparak örnek üzerinden konuyu açıklayalım.

 

 

- Kasa Profili : ( 2 x 1,4 m ) + ( 2 x1,8 m ) = 6,4 mtül

 

- Kanat Profili : ( 2 x 1,4 m ) + ( 2 x 0,9 m ) =4,6 mtül

 

- Orta Kayıt Profili : 1,4 mtül

 

Toplam Profil: 6,4 mtül + 4,6 mtül + 1,4 mtül = 12,4 mtül 

 

Cam için metretül hesabı söz konusu değildir. Cam maliyeti m² üzerinden hesaplanır. 

Yukarıdaki örnek için brüt m² hesabı aşağıdaki gibidir.

Cam brüt m² = 1,8 m x 1,4 m = 2,52 m²

 

PVC Pencere Fiyat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

PVC Profil : Toplam bulunan profil mtül’ü , ortalama birim mtül satış fiyatı ile çarpılarak fiyat bulunur.

 

Cam: Camın m² si , istenilen camın birim m² satış fiyatı ile çarpılarak fiyat bulunur.

 

Donanım: Kullanılacak olan tek açılım veya çift açılım donanım grubu, pencere kolu seçilerek toplam fiyata eklenir.

 

Yardımcı malzeme: Kullanılacak olan yardımcı malzeme var ise ( örneğin pervaz profili ) metretül’ü ile pervaz profili metretül satış fiyatı ile çarpılarak, fiyat bulunur.

 

Tüm bu hesaplar sonunda elde edilen değerler toplanarak PVC Pencere fiyatına ulaşabilirsiniz (İşçilik maliyeti fiyata dahil edilmemiştir).

 

Pimapen PVC pencere profilleri hakkında detaylı bilgi almak, projenize göre PVC pencere fiyatları / PVC doğrama fiyatları hesaplamak için en yakın Pimapen bayimizden teknik destek alabilirsiniz.